15 فروردين 1396 ساعت 0 و 33 دقیقه
چگونه عکس مفهومی بگیریم؟
چگونه عکس مفهومی بگیریم؟
در بخش "تعریف عکاسی مفهومی" تعریفی کلی از عکاسی مفهومی و هدف آن را توضیح دادیم.

عکاسی مفهومی شاید در ابتدا سبکی بسیار پیچیده بنظر بیاید، اما در آن حد سخت نیست. این آموزش هنردوربین را مطالعه کنید تا بتوانید مانند یک عکاس مفهومی فکر کنید و بتوانید عکس های مفهومی بگیرید.

نمونه عکس های مفهومی را در انتهای این صفحه بیابید.
 


عکاسی مفهومی برای بیشتر عکاس ها جذاب نیست. مهارت مورد نیاز در ترکیب بندی به سختی بدست می آید چرا که این نوع عکاسی تنها به در نظر گرفتن تنظیمات فنی دوربین و یا زیبایی ختم نمی شود و بیشتر به استعاره ها و ایده های هوشمندانه پنهانی که قرار است در عکس قرار گیرد وابسته است.

با هنردوربین همراه باشید تا چشمانتان به ترکیب بندی عکاسی مفهومی عادت کند و آن ها را به خوبی و با دقت ببیند.قبل از شروع

گفتن راهکار به یک هنرمند برای دستیابی به هنر و اثری خاص، کاری بسیار مشکل است. هر هنرمند روش کار متفاوتی دارد و این حالت خصوصا برای عکاسی مفهومی صدق می کند.

 البته اگر روزی شروع به عکاسی مفهومی کنید، سبک و متد شما به زودی پدیدار می شود. در این مقاله هنردوربین تلاش می کنیم که به سوال "چگونه شروع کنیم؟" پاسخ دهیم.
 


خلق مفهوم

در عکاسی مفهومی، مهمترین کار برای شروع خلق مفهوم است. هدف از عکاسی مفهومی، رساندن یک مفهوم است. پس دست به کار شدن برای گرفتن عکس مفهومی بدون یک مفهوم، کاری کاملا بی هدف است.

به این فکر کنید که می خواهید با عکس خودتان چه بگویید. اگر نمی دانید چه ایده ای انتخاب کنید، به مشکلات یا ایده هایی که می تواند بخوبی به شما الهام بخشد استفاده کنید. یک رابطه اجتماعی شکسته می تواند به یک اثر مفهومی احساسی بسیار غمناک تبدیل شود، همانطوری که یک ذهن فعال سیاسی می تواند پیام هایی برای تشویق و توجیه مردم به صحت ایده ها و عقیده های خود و یا اشتباه بودن عقاید طرف مقابل تولید کند. 

هر ایده ای که ذهن شما را مشوش می کند و برایتان الهام بخش است، قطعا به یک عکس حیرت انگیز تبدیل خواهد شد.
 


سمبل ها

خلق ایده بصورت معکوس نیز بخوبی جواب می دهد. 

گاهی اوقات ممکن است شما از اشیاء چیده شده اطراف خود الهام بگیرید. آن جعبه جواهرات کهنه چگونه بنظر می رسد؟ یک آگهی نیمه پاره درون جوی آب چطور؟ هیچگاه از کار با هرچه که اطرافتان هست نترسید. تمامی اشیاء اطراف شما می توانند مفهومی خاص برسانند. پشت هر شیء داستانی نهفته است که یک عکاس مفهومی به خوبی می تواند آن داستان را در یک عکس خلاصه کند.

اگر یک ایده برای شروع کار پیدا کردید، زمانش فرا رسیده که اشیاء و سوژه ها را برای کار خود انتخاب کنید. این قسمت اغلب اوقات چالش برانگیز است. به سمبل هایی فکر کنید که شاید مفهوم شما را برساند. قلب و سیم خاردار کافی است؟ مثال فیزیکی جوک ها، اصطلاحات و لقب ها چطور؟ 

از هوش خود استفاده کنید تا از کلیشه در امان بمانید. هرکسی عکس قرص های زمین ریخته و یا رژ لب تنها را دیده است. ایده های اورجینال، کلید موفقیت است.
 


ترکیب بندی

چندین راه برای رسیدن به ترکیب بندی صحیح وجود دارد. 

البته، اینجا جاییست که عکاسان مفهومی سبک خاص خود را به نمایش می گذارند.
بسیاری از عکاسان مفهومی "مینیمالیسم" را در عکس های خود ترجیح می دهند، به این معنی که عکاس ترجیح می دهد عکس های بسیار تمیز و ساده با پس زمینه های تک رنگ بگیرند تا سوژه، و در نتیجه مفهوم، تنها چیزی باشد که بیننده به آن خیره می شود و چیزی برای حواس پرتی آنها وجود نداشته باشد.

برخی دیگر از عکاسان مفهومی عکس های شلوغ را ترجیح می دهند که پر از اشیاء، سمبل ها و مردم می باشند و همه آنها مفاهیم مختلفی می رسانند که به کمک این مفاهیم و ارتباطات آنها، چشم انداز مفهومی پیچیده ای پدید می آید. این نوع عکس ها هم برای عکاس که تصویر را آماده سازی کند و هم برای بیننده که مفاهیم را بفهمد، درگیر کننده و وقت گیر است. اما برای برخی از پیام ها، این نوع عکاسی بسیار جالب و گیرا عمل می کند.
 


زیبایی

مردم از اشیاء، نکات و واقعیت های زیبا خوششان می آید. 

حتی مواقعی که یک شئ را بصورت هوشیارانه و فیزیکی زیبا یا حتی خوشایند تصور نکنند، همچنان آن سوژه و مفهوم همراه با آن را بسیار گیرا و جذابتر می یابند تا موقعی که این مفهوم در یک شئ بصورت زشت و ناخوشایند مخفی شود. به تبلیغات فکر کنید: چه مقدار از افراد غیر جذاب و زشت استفاده می کنند؟ حتی اگر سوژه یک سوپرمدل نباشد، آنها هیچ موقع از افراد نا امید کننده و نچسب استفاده نمی کنند. ارزش نهی شما به زیبایی، بصورت غیرمستقیم به آن شیء که تبلیغ می گردد، جذب می شود و بدون این که بدانید چرا، شرکت کالای خود را به شما می فروشد!

گفته های بالا به این معنی نیستند که زیبایی یک تصویر می تواند جای یک ترکیب بندی خوب را بگیرد، خصوصا موقعی که می خواهیم عکس مفهومی بگیریم! اما استفاده از افراد و اشیائی که حداقل به چشم زیبا هستند، ممکن است عکس را برای بیننده گیرا و زیباتر جلوه دهد.

البته، همواره استفاده مجاور از زیبایی و زشتی بصورت عمد وجود دارد تا مفاهیم خاصی به بیننده برسد. برای مثال، تصویری از یک مرد زشت که در میان بطری های عطر و جواهرات طلا دراز کشیده، ممکن است باعث شود بیننده لحظه ای مکث کند. عکس هایی که بصورت عمدی و حساب شده زشت باشند نیز ممکن است تأثیر خوبی در رساندن مفهوم داشته باشند.
 


نیاز های فنی

عکاسی مفهومی نیاز بسیار کمی به تکنیک های فنی عکاسی برای شروع دارد. در هر صورت، تاکیدات اصلی بر میزان باز بودن اندازه دیافراگم یا سرعت شاتر نیست، بلکه تاکید اصلی روی خود مفهوم است. این باعث می شود که عکاسی مفهومی برای شروع کار عکاسان آماتور بسیار آسانتر باشد، خصوصا نسبت به عکاسی ورزشی یا عکاسی پرتره.

البته باید در نظر بگیرید که گفتیم تاکید اصلی روی موضوعات فنی نیست. اما با این جمله نباید فرض کنید که تمامی عکس های مفهومی باید در حالت خودکار گرفته شود. عکس های صاف و تمیز، یک اجبار است؛ دقیقا همانند سبک های دیگر عکاسی. نحوه کار با نوردهی (Exposure) و یا حساسیت ISO و یا سایر کنترل های دوربینتان را باید یاد گرفته باشید و برای عکاسی سوژه های نزدیک، اطلاعاتی در زمینه اندازه دریچه دیافراگم و فوکوس دستی خالی از لطف نخواهند بود.

نورپردازی یکی از ملاحظات مهم در چنین شات های برنامه ریزی شده است، خصوصا اگر عکاسی در محیط بسته باشد. اگر می خواهید سوژه های شما صاف و بدون نویز باشند و در نور مساعد قرار بگیرند، آگاهی از تکنیک های نورپردازی بسیار مهم است. درضمن، خرج مقداری هزینه برای نورپردازی قطعا بی هدف و پوچ نخواهد بود؛ چرا که استفاده از سافت باکس ها، چتر ها، فلاش ها و پروژکتورها تا حدی که عکسی با نورپردازی کاملا مناسب بدست بیاید، امری کاملا ضروری خواهد بود.
 

منبع: سایت Brighthub
ترجمه: مسعود عبدالرحیمی


نمونه هایی از عکاسی مفهومی و نیز توضیح و تعریف عکاسی مفهومی را در صفحات زیر بیابید:

- چند مثال از عکاسی مفهومی

- عکاسی مفهومی چیست؟این مطلب آموزشی را چگونه یافتید؟ آیا اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید؟ نظرات و دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

محصولات مشابه

دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

  • *
  • *
  • *
  • *